Bitmain Antminer S17+ (73Th)
Daglig vinst$0.22
Intäkt / dag$2.77vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.5570.1 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 1
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
Begagnad
|
China | I lager | 4489 dagar | $990 | $990Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $2.77 | −$2.55 | $0.22 |
| Vecka | $19.40 | −$17.86 | $1.54 |
| Månad | $83.14 | −$76.53 | $6.62 |
| År | $1,012 | −$931.08 | $80.50 |
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer S17+ (73Th)
Även känd som266-Aa
LanseringDec 2019
AlgoritmSHA-256
Hashrate73.0 TH/s
Effekt2,920 W
Effektivitet40.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
Mått175 × 298 × 304 mm
Vikt11.0 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer S17+ (73Th) är en ASIC-miner från Bitmain för SHA-256-algoritmen med 73.0 TH/s vid 2,920 W. Den kom ut i december 2019. Med 40.0 J/TH drar den 53 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 133 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.22 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $990. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 80.0 TH/s | 3,360 W | $0.10 | |
| 76.0 TH/s | 3,344 W | −$0.04 | |
| 64.0 TH/s | 2,880 W | −$0.09 | |
| 74.0 TH/s | 3,330 W | −$0.10 | |
| 68.0 TH/s | 3,360 W | −$0.35 | |
| 68.0 TH/s | 3,420 W | −$0.41 |

FB
QUAI