IceRiver ALEO AE3
Daglig vinst$4.28
Intäkt / dag$7.25vid dagens ALEO-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.9781.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar ALEO
Var kan man köpa 7
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 981 dagar | $4,200 | $4,200Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | I lager | 1136 dagar | $4,863 105,500 CZK |
$4,863Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 1331 dagar | $5,699 | $5,699Visa erbjudande → |
![]() IceRiver
|
Czechia | I lager | 1453 dagar | $6,223 5,559 EUR |
$6,223Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 1464 dagar | $6,269 | $6,269Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 1773 dagar | $7,594 164,139 CZK |
$7,594Visa erbjudande → |
![]() MiningEquipment
|
Spain | I lager | 1778 dagar | $7,613 6,800 EUR |
$7,613Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.25 | −$2.97 | $4.28 |
| Vecka | $50.77 | −$20.79 | $29.98 |
| Månad | $217.61 | −$89.11 | $128.50 |
| År | $2,648 | −$1,084 | $1,563 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareIceRiver
ModellIceRiver ALEO AE3
Även känd somIceRiver Aleo AE3 2Gh
LanseringNov 2025
AlgoritmzkSNARK
Hashrate2,000 MH/s
Effekt3,400 W
Effektivitet1.7 J/MH
Ljudnivå75 dB
Mått370 × 195 × 290 mm
Vikt15.0 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–40 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
IceRiver ALEO AE3 är en ASIC-miner från IceRiver för zkSNARK-algoritmen med 2,000 MH/s vid 3,400 W. Den kom ut i november 2025. Med 1.7 J/MH är den 81 % effektivare än medianen av de zkSNARK-miners vi följer (8.9 J/MH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 1 av 13 zkSNARK-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.28 om dagen på ALEO. Bästa priset på MinerPrices är $4,200. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 981 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Minebara mynt
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 720 MH/s | 1,300 W | $1.48 | |
| 300 MH/s | 500 W | $0.65 | |
| 250 MH/s | 500 W | $0.47 | |
| 540 MH/s | 3,200 W | −$0.84 | |
| 230 MH/s | 2,000 W | −$0.91 | |
| 360 MH/s | 3,300 W | −$1.58 |



