Bitmain Antminer AL1 (15.6Th)
Daglig vinst$0.96
Intäkt / dag$4.03vid dagens ALPH-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.0784.2 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar ALPH
Var kan man köpa 3
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 9442 dagar | $9,100 | $9,100Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 9650 dagar | $9,300 | $9,300Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 15852 dagar | $15,277 330,223 CZK |
$15,277Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $4.03 | −$3.07 | $0.96 |
| Vecka | $28.21 | −$21.46 | $6.75 |
| Månad | $120.90 | −$91.99 | $28.91 |
| År | $1,471 | −$1,119 | $351.78 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer AL1 (15.6Th)
Även känd somAntminer AL1 ALPH Miner
LanseringJul 2024
AlgoritmBlake3
Hashrate15.6 TH/s
Effekt3,510 W
Effektivitet225.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
KylningAir
Mått195 × 290 × 370 mm
Vikt13.2 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer AL1 (15.6Th) är en ASIC-miner från Bitmain för Blake3-algoritmen med 15.6 TH/s vid 3,510 W. Den kom ut i juli 2024. Med 225.0 J/TH är den 49 % effektivare än medianen av de Blake3-miners vi följer (444.5 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 2 av 13 Blake3-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.96 om dagen på ALPH. Bästa priset på MinerPrices är $9,100. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Minebara mynt
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 16.6 TH/s | 3,730 W | $1.03 | |
| 15.0 TH/s | 3,500 W | $0.82 | |
| 2.00 TH/s | 500 W | $0.08 | |
| 4.40 TH/s | 1,800 W | −$0.44 | |
| 3.30 TH/s | 1,600 W | −$0.55 | |
| 8.30 TH/s | 3,350 W | −$0.78 |

