Bitmain Antminer AL1 Pro (16.6Th)
Daglig vinst$1.03
Intäkt / dag$4.29vid dagens ALPH-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.2689.5 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar ALPH
Var kan man köpa 5
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 2912 dagar | $2,999 | $2,999Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 3204 dagar | $3,299 | $3,299Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 9466 dagar | $9,749 | $9,749Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 15398 dagar | $15,858 342,768 CZK |
$15,858Visa erbjudande → |
![]() BitMars
|
China | Slut i lager | 9564 dagar | $9,850 | $9,850Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $4.29 | −$3.26 | $1.03 |
| Vecka | $30.02 | −$22.81 | $7.21 |
| Månad | $128.65 | −$97.76 | $30.90 |
| År | $1,565 | −$1,189 | $375.92 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer AL1 Pro (16.6Th)
Även känd somAntminer AL1 ALPH Miner
LanseringSep 2024
AlgoritmBlake3
Hashrate16.6 TH/s
Effekt3,730 W
Effektivitet224.7 J/TH
Ljudnivå75 dB
KylningAir
Mått195 × 290 × 400 mm
Vikt13.6 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer AL1 Pro (16.6Th) är en ASIC-miner från Bitmain för Blake3-algoritmen med 16.6 TH/s vid 3,730 W. Den kom ut i september 2024. Med 224.7 J/TH är den 49 % effektivare än medianen av de Blake3-miners vi följer (444.5 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 1 av 13 Blake3-miners efter daglig vinst och tjänar runt $1.03 om dagen på ALPH. Bästa priset på MinerPrices är $2,999. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Minebara mynt
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 15.6 TH/s | 3,510 W | $0.96 | |
| 15.0 TH/s | 3,500 W | $0.82 | |
| 2.00 TH/s | 500 W | $0.08 | |
| 4.40 TH/s | 1,800 W | −$0.44 | |
| 3.30 TH/s | 1,600 W | −$0.55 | |
| 8.30 TH/s | 3,350 W | −$0.78 |

