Volcminer D1 (18.5Gh)
Daglig vinst$6.85
Intäkt / dag$10.56vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.71102.0 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 4
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 745 dagar | $5,100 | $5,100Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 745 dagar | $5,100 | $5,100Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 920 dagar | $6,299 | $6,299Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 1012 dagar | $6,929 | $6,929Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $10.56 | −$3.71 | $6.85 |
| Vecka | $73.94 | −$25.99 | $47.95 |
| Månad | $316.89 | −$111.38 | $205.51 |
| År | $3,855 | −$1,355 | $2,500 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareVolcminer
ModellVolcminer D1 (18.5Gh)
Även känd somVolcMiner D1 18.5Gh/s
LanseringOct 2024
AlgoritmScrypt
Hashrate18.5 GH/s
Effekt4,250 W
Effektivitet229.7 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått335 × 217 × 395 mm
Vikt17.6 kg
GränssnittEthernet
Temperatur-20–45 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
Volcminer D1 (18.5Gh) är en ASIC-miner från Volcminer för Scrypt-algoritmen med 18.5 GH/s vid 4,250 W. Den kom ut i oktober 2024. Med 229.7 J/GH är den 26 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 13 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $6.85 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $5,100. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 745 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 20.5 GH/s | 3,900 W | $8.30 | |
| 20.0 GH/s | 3,580 W | $8.29 | |
| 20.0 GH/s | 3,680 W | $8.20 | |
| 20.0 GH/s | 3,700 W | $8.19 | |
| 18.0 GH/s | 3,960 W | $6.82 | |
| 17.0 GH/s | 3,570 W | $6.59 |


BEL
JKC
LKY
QUAI