ElphaPex DG2
Daglig vinst$4.97
Intäkt / dag$8.43vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.4695.0 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 3
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1470 dagar | $7,299 | $7,299Visa erbjudande → |
HSASICMINER
|
China | I lager | 1543 dagar | $7,660 | $7,660Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | Förbeställning | 1630 dagar | $8,090 175,500 CZK |
$8,090Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $8.43 | −$3.46 | $4.97 |
| Vecka | $58.98 | −$24.22 | $34.76 |
| Månad | $252.76 | −$103.78 | $148.98 |
| År | $3,075 | −$1,263 | $1,813 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareElphaPex
ModellElphaPex DG2
Även känd somDG2 Scrypt Miner
LanseringJun 2025
AlgoritmScrypt
Hashrate18.0 GH/s
Effekt3,960 W
Effektivitet220.0 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått369 × 196 × 287 mm
Vikt16.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
ElphaPex DG2 är en ASIC-miner från ElphaPex för Scrypt-algoritmen med 18.0 GH/s vid 3,960 W. Den kom ut i juni 2025. Med 220.0 J/GH är den 29 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 13 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.97 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $7,299. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 1470 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 20.5 GH/s | 3,900 W | $6.19 | |
| 20.0 GH/s | 3,680 W | $6.15 | |
| 20.0 GH/s | 3,700 W | $6.13 | |
| 18.5 GH/s | 4,250 W | $4.95 | |
| 17.0 GH/s | 3,570 W | $4.84 | |
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $4.24 |


BEL
JKC
LKY
QUAI