Bitmain Antminer S17 Pro (50Th)
Daglig vinst$0.18
Intäkt / dag$1.90vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$1.7347.4 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 1
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
Begagnad
|
China | I lager | 4505 dagar | $790 | $790Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $1.90 | −$1.73 | $0.18 |
| Vecka | $13.31 | −$12.08 | $1.23 |
| Månad | $57.02 | −$51.76 | $5.26 |
| År | $693.77 | −$629.76 | $64.01 |
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer S17 Pro (50Th)
Även känd somAntminer S17 Pro-50TH/s
LanseringApr 2019
AlgoritmSHA-256
Hashrate50.0 TH/s
Effekt1,975 W
Effektivitet39.5 J/TH
Ljudnivå82 dB
Mått178 × 296 × 298 mm
Vikt9.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer S17 Pro (50Th) är en ASIC-miner från Bitmain för SHA-256-algoritmen med 50.0 TH/s vid 1,975 W. Den kom ut i april 2019. Med 39.5 J/TH drar den 51 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 135 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.18 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $790. Med 82 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 53.0 TH/s | 2,094 W | $0.19 | |
| 52.0 TH/s | 2,200 W | $0.05 | |
| 44.0 TH/s | 1,980 W | −$0.06 | |
| 53.0 TH/s | 2,385 W | −$0.07 | |
| 46.0 TH/s | 2,100 W | −$0.09 | |
| 50.0 TH/s | 2,500 W | −$0.28 |

FB
QUAI