Bitmain Antminer S17 Pro (53Th)
Daglig vinst$0.18
Intäkt / dag$2.01vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$1.8350.3 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 0
Ingen säljare listar denna miner ännu.
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $2.01 | −$1.83 | $0.18 |
| Vecka | $14.09 | −$12.81 | $1.28 |
| Månad | $60.36 | −$54.88 | $5.49 |
| År | $734.44 | −$667.70 | $66.74 |
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer S17 Pro (53Th)
Även känd somAntminer S17 Pro-53TH/s
LanseringApr 2019
AlgoritmSHA-256
Hashrate53.0 TH/s
Effekt2,094 W
Effektivitet39.5 J/TH
Ljudnivå82 dB
Mått178 × 296 × 298 mm
Vikt9.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer S17 Pro (53Th) är en ASIC-miner från Bitmain för SHA-256-algoritmen med 53.0 TH/s vid 2,094 W. Den kom ut i april 2019. Med 39.5 J/TH drar den 51 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 134 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.18 om dagen på BTC. Ingen butik erbjuder den på MinerPrices just nu. Med 82 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 50.0 TH/s | 1,975 W | $0.17 | |
| 52.0 TH/s | 2,200 W | $0.05 | |
| 53.0 TH/s | 2,385 W | −$0.07 | |
| 56.0 TH/s | 2,520 W | −$0.08 | |
| 46.0 TH/s | 2,100 W | −$0.09 | |
| 50.0 TH/s | 2,500 W | −$0.29 |
FB
QUAI