Bitmain Antminer S19j Pro (96Th)
Daglig vinst$1.17
Intäkt / dag$3.64vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.4768.0 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 3
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 470 dagar | $550 | $550Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 802 dagar | $938 | $938Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | Slut i lager | 532 dagar | $622 13,500 CZK |
$622Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.64 | −$2.47 | $1.17 |
| Vecka | $25.51 | −$17.32 | $8.19 |
| Månad | $109.33 | −$74.22 | $35.11 |
| År | $1,330 | −$903.02 | $427.17 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer S19j Pro (96Th)
LanseringAug 2021
AlgoritmSHA-256
Hashrate96.0 TH/s
Effekt2,832 W
Effektivitet29.5 J/TH
Ljudnivå75 dB
Kylning2
Mått195 × 290 × 400 mm
Vikt14.2 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer S19j Pro (96Th) är en ASIC-miner från Bitmain för SHA-256-algoritmen med 96.0 TH/s vid 2,832 W. Den kom ut i augusti 2021. Med 29.5 J/TH drar den 13 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 118 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $1.17 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $550. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 470 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 104 TH/s | 3,068 W | $1.27 | |
| 100 TH/s | 3,050 W | $1.13 | |
| 100 TH/s | 3,400 W | $0.83 | |
| 95.0 TH/s | 3,250 W | $0.77 | |
| 90.0 TH/s | 3,250 W | $0.58 | |
| 90.0 TH/s | 3,420 W | $0.43 |



FB
QUAI