Canaan AvalonMiner 1246
Daglig vinst$0.44
Intäkt / dag$3.43vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.9982.1 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 1
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 2459 dagar | $1,080 | $1,080Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.43 | −$2.99 | $0.44 |
| Vecka | $23.99 | −$20.91 | $3.07 |
| Månad | $102.81 | −$89.63 | $13.18 |
| År | $1,251 | −$1,091 | $160.32 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareCanaan
ModellCanaan AvalonMiner 1246
LanseringJan 2021
AlgoritmSHA-256
Hashrate90.0 TH/s
Effekt3,420 W
Effektivitet38.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
Kylning12038
Mått331 × 195 × 292 mm
Vikt12.8 kg
GränssnittEthernet
Temperatur-5–35 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Canaan AvalonMiner 1246 är en ASIC-miner från Canaan för SHA-256-algoritmen med 90.0 TH/s vid 3,420 W. Den kom ut i januari 2021. Med 38.0 J/TH drar den 46 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 127 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.44 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $1,080. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 95.0 TH/s | 3,250 W | $0.78 | |
| 90.0 TH/s | 3,250 W | $0.59 | |
| 88.0 TH/s | 3,344 W | $0.43 | |
| 86.0 TH/s | 3,268 W | $0.42 | |
| 84.0 TH/s | 3,360 W | $0.26 | |
| 81.0 TH/s | 3,400 W | $0.11 |

FB
QUAI