Bitmain Antminer S19 (95Th)
Daglig vinst$0.77
Intäkt / dag$3.61vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.8478.0 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 3
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() D-Central
Renoverad
|
Canada | I lager | 553 dagar | $427 600 CAD |
$427Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 606 dagar | $467 | $467Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
Begagnad
|
China | I lager | 907 dagar | $700 | $700Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.61 | −$2.84 | $0.77 |
| Vecka | $25.28 | −$19.87 | $5.41 |
| Månad | $108.34 | −$85.18 | $23.17 |
| År | $1,318 | −$1,036 | $281.85 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer S19 (95Th)
LanseringMay 2020
AlgoritmSHA-256
Hashrate95.0 TH/s
Effekt3,250 W
Effektivitet34.2 J/TH
Ljudnivå75 dB
Mått195 × 290 × 400 mm
Vikt14.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–40 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer S19 (95Th) är en ASIC-miner från Bitmain för SHA-256-algoritmen med 95.0 TH/s vid 3,250 W. Den kom ut i maj 2020. Med 34.2 J/TH drar den 31 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 121 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.77 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $427. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 553 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 96.0 TH/s | 2,832 W | $1.18 | |
| 100 TH/s | 3,050 W | $1.14 | |
| 100 TH/s | 3,400 W | $0.83 | |
| 90.0 TH/s | 3,250 W | $0.58 | |
| 90.0 TH/s | 3,420 W | $0.43 | |
| 88.0 TH/s | 3,344 W | $0.42 |



FB
QUAI