Canaan Avalon Q
Daglig vinst$1.96
Intäkt / dag$3.42vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$1.4640.2 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 9
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
HSASICMINER
|
China | I lager | 669 dagar | $1,310 | $1,310Visa erbjudande → |
LeedMiner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 700 dagar | $1,370 | $1,370Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 701 dagar | $1,372 | $1,372Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 705 dagar | $1,380 | $1,380Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 766 dagar | $1,500 | $1,500Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 771 dagar | $1,509 | $1,509Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | I lager | 777 dagar | $1,521 33,000 CZK |
$1,521Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | I lager | 909 dagar | $1,780 | $1,780Visa erbjudande → |
![]() MiningEquipment
|
Spain | I lager | 972 dagar | $1,903 1,700 EUR |
$1,903Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.42 | −$1.46 | $1.96 |
| Vecka | $23.95 | −$10.24 | $13.71 |
| Månad | $102.64 | −$43.87 | $58.77 |
| År | $1,249 | −$533.78 | $715.02 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareCanaan
ModellCanaan Avalon Q
LanseringApr 2025
AlgoritmSHA-256
Hashrate90.0 TH/s
Effekt1,674 W
Effektivitet18.6 J/TH
Ljudnivå45 dB
Mått455 × 130 × 440 mm
Vikt10.5 kg
GränssnittEthernet / Wifi
Temperatur-5–35 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
Canaan Avalon Q är en ASIC-miner från Canaan för SHA-256-algoritmen med 90.0 TH/s vid 1,674 W. Den kom ut i april 2025. Med 18.6 J/TH är den 30 % effektivare än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.4 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 105 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $1.96 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $1,310. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 669 dagar.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 115 TH/s | 1,700 W | $2.89 | |
| 110 TH/s | 1,626 W | $2.76 | |
| 105 TH/s | 1,650 W | $2.55 | |
| 96.0 TH/s | 2,832 W | $1.18 | |
| 90.0 TH/s | 3,250 W | $0.58 | |
| 90.0 TH/s | 3,420 W | $0.43 |




FB
QUAI