VolcMiner D1 (16Gh)
Daglig vinst$4.24
Intäkt / dag$7.49vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.2589.4 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 6
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 756 dagar | $3,199 | $3,199Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 778 dagar | $3,294 | $3,294Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 856 dagar | $3,624 | $3,624Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1134 dagar | $4,800 | $4,800Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 3908 dagar | $16,548 357,689 CZK |
$16,548Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | Slut i lager | 435 dagar | $1,840 | $1,840Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.49 | −$3.25 | $4.24 |
| Vecka | $52.43 | −$22.78 | $29.65 |
| Månad | $224.68 | −$97.62 | $127.05 |
| År | $2,734 | −$1,188 | $1,546 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareVolcminer
ModellVolcMiner D1 (16Gh)
Även känd somVolcMiner D1 16Gh/s
LanseringAug 2024
AlgoritmScrypt
Hashrate16.0 GH/s
Effekt3,725 W
Effektivitet232.8 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått330 × 200 × 285 mm
Vikt17.6 kg
GränssnittEthernet
Temperatur-20–45 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
VolcMiner D1 (16Gh) är en ASIC-miner från Volcminer för Scrypt-algoritmen med 16.0 GH/s vid 3,725 W. Den kom ut i augusti 2024. Med 232.8 J/GH är den 25 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 19 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.24 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $3,199. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 756 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 18.0 GH/s | 3,960 W | $4.97 | |
| 17.0 GH/s | 3,570 W | $4.84 | |
| 16.5 GH/s | 3,400 W | $4.75 | |
| 16.0 GH/s | 3,360 W | $4.55 | |
| 15.0 GH/s | 3,150 W | $4.27 | |
| 14.0 GH/s | 3,920 W | $3.13 |


BEL
JKC
LKY
QUAI