Bitmain Antminer KS5 (20Th)
Daglig vinst$1.09
Intäkt / dag$3.71vid dagens KAS-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.6272.0 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar KAS
Var kan man köpa 8
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 809 dagar | $880 | $880Visa erbjudande → |
DCE Miner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 965 dagar | $1,050 | $1,050Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 993 dagar | $1,080 23,345 CZK |
$1,080Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | I lager | 1048 dagar | $1,140 | $1,140Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 1359 dagar | $1,479 | $1,479Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 1495 dagar | $1,627 | $1,627Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | Slut i lager | 466 dagar | $507 11,000 CZK |
$507Visa erbjudande → |
![]() BitMars
|
China | Slut i lager | 703 dagar | $765 | $765Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.71 | −$2.62 | $1.09 |
| Vecka | $25.96 | −$18.35 | $7.62 |
| Månad | $111.27 | −$78.62 | $32.65 |
| År | $1,354 | −$956.59 | $397.25 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer KS5 (20Th)
Även känd somAntminer KS5 Kaspa Miner
LanseringMar 2024
AlgoritmKHeavyHash
Hashrate20.0 TH/s
Effekt3,000 W
Effektivitet150.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
Mått195 × 290 × 430 mm
Vikt16.1 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer KS5 (20Th) är en ASIC-miner från Bitmain för KHeavyHash-algoritmen med 20.0 TH/s vid 3,000 W. Den kom ut i mars 2024. Med 150.0 J/TH är den 54 % effektivare än medianen av de KHeavyHash-miners vi följer (327.3 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 5 av 24 KHeavyHash-miners efter daglig vinst och tjänar runt $1.09 om dagen på KAS. Bästa priset på MinerPrices är $880. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 809 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 40.0 TH/s | 3,080 W | $4.73 | |
| 30.0 TH/s | 3,500 W | $2.51 | |
| 21.0 TH/s | 3,150 W | $1.14 | |
| 15.0 TH/s | 3,400 W | −$0.19 | |
| 12.0 TH/s | 3,400 W | −$0.74 | |
| 11.0 TH/s | 3,600 W | −$1.10 |



BGA
SDR