Bitmain Antminer KS7 (40Th)
Daglig vinst$4.61
Intäkt / dag$7.30vid dagens KAS-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.6973.9 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar KAS
Var kan man köpa 7
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 326 dagar | $1,500 | $1,500Visa erbjudande → |
HSASICMINER
|
China | I lager | 328 dagar | $1,510 | $1,510Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 348 dagar | $1,600 | $1,600Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 521 dagar | $2,399 | $2,399Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 573 dagar | $2,639 | $2,639Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 2040 dagar | $9,398 203,133 CZK |
$9,398Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | Slut i lager | 386 dagar | $1,775 38,500 CZK |
$1,775Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.30 | −$2.69 | $4.61 |
| Vecka | $51.09 | −$18.83 | $32.25 |
| Månad | $218.95 | −$80.72 | $138.23 |
| År | $2,664 | −$982.10 | $1,682 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer KS7 (40Th)
Även känd somBitmain Antminer KAS Miner KS7
LanseringMay 2025
AlgoritmKHeavyHash
Hashrate40.0 TH/s
Effekt3,080 W
Effektivitet77.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
Mått430 × 196 × 290 mm
Vikt16.4 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
Bitmain Antminer KS7 (40Th) är en ASIC-miner från Bitmain för KHeavyHash-algoritmen med 40.0 TH/s vid 3,080 W. Den kom ut i maj 2025. Med 77.0 J/TH är den 76 % effektivare än medianen av de KHeavyHash-miners vi följer (327.3 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 2 av 24 KHeavyHash-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.61 om dagen på KAS. Bästa priset på MinerPrices är $1,500. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 326 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 45.0 TH/s | 3,465 W | $5.18 | |
| 30.0 TH/s | 3,500 W | $2.42 | |
| 21.0 TH/s | 3,150 W | $1.08 | |
| 20.0 TH/s | 3,000 W | $1.03 | |
| 15.0 TH/s | 3,400 W | −$0.23 | |
| 12.0 TH/s | 3,400 W | −$0.78 |



BGA
SDR