Bitmain Antminer KS5 Pro (21Th)
Daglig vinst$1.10
Intäkt / dag$3.86vid dagens KAS-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.7575.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar KAS
Var kan man köpa 8
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 906 dagar | $1,000 | $1,000Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1042 dagar | $1,150 | $1,150Visa erbjudande → |
DCE Miner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1223 dagar | $1,350 | $1,350Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | I lager | 1268 dagar | $1,400 | $1,400Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 1539 dagar | $1,699 | $1,699Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 1692 dagar | $1,869 | $1,869Visa erbjudande → |
![]() BitMars
|
China | Slut i lager | 1044 dagar | $1,153 | $1,153Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | Slut i lager | 1148 dagar | $1,268 27,500 CZK |
$1,268Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.86 | −$2.75 | $1.10 |
| Vecka | $27.00 | −$19.26 | $7.73 |
| Månad | $115.69 | −$82.56 | $33.14 |
| År | $1,408 | −$1,004 | $403.18 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer KS5 Pro (21Th)
Även känd somAntminer KS5 Pro Kaspa Miner
LanseringMar 2024
AlgoritmKHeavyHash
Hashrate21.0 TH/s
Effekt3,150 W
Effektivitet150.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
Mått195 × 290 × 430 mm
Vikt16.1 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer KS5 Pro (21Th) är en ASIC-miner från Bitmain för KHeavyHash-algoritmen med 21.0 TH/s vid 3,150 W. Den kom ut i mars 2024. Med 150.0 J/TH är den 54 % effektivare än medianen av de KHeavyHash-miners vi följer (327.3 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 4 av 24 KHeavyHash-miners efter daglig vinst och tjänar runt $1.10 om dagen på KAS. Bästa priset på MinerPrices är $1,000. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 906 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 40.0 TH/s | 3,080 W | $4.65 | |
| 30.0 TH/s | 3,500 W | $2.45 | |
| 20.0 TH/s | 3,000 W | $1.05 | |
| 15.0 TH/s | 3,400 W | −$0.22 | |
| 12.0 TH/s | 3,400 W | −$0.77 | |
| 11.0 TH/s | 3,600 W | −$1.12 |




BGA
SDR