IceRiver KAS KS7
Daglig vinst$2.45
Intäkt / dag$5.51vid dagens KAS-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.0684.0 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar KAS
Var kan man köpa 4
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 502 dagar | $1,230 | $1,230Visa erbjudande → |
LeedMiner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 775 dagar | $1,899 | $1,899Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 819 dagar | $2,008 43,399 CZK |
$2,008Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 897 dagar | $2,199 | $2,199Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $5.51 | −$3.06 | $2.45 |
| Vecka | $38.56 | −$21.40 | $17.16 |
| Månad | $165.28 | −$91.73 | $73.55 |
| År | $2,011 | −$1,116 | $894.83 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareIceRiver
ModellIceRiver KAS KS7
Även känd somICERIVER KAS KS7
LanseringApr 2025
AlgoritmKHeavyHash
Hashrate30.0 TH/s
Effekt3,500 W
Effektivitet116.7 J/TH
Ljudnivå75 dB
Mått430 × 195 × 290 mm
Vikt17.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–40 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
IceRiver KAS KS7 är en ASIC-miner från IceRiver för KHeavyHash-algoritmen med 30.0 TH/s vid 3,500 W. Den kom ut i april 2025. Med 116.7 J/TH är den 64 % effektivare än medianen av de KHeavyHash-miners vi följer (327.3 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 3 av 24 KHeavyHash-miners efter daglig vinst och tjänar runt $2.45 om dagen på KAS. Bästa priset på MinerPrices är $1,230. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 502 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 45.0 TH/s | 3,465 W | $5.24 | |
| 40.0 TH/s | 3,080 W | $4.65 | |
| 21.0 TH/s | 3,150 W | $1.10 | |
| 20.0 TH/s | 3,000 W | $1.05 | |
| 15.0 TH/s | 3,400 W | −$0.22 | |
| 12.0 TH/s | 3,400 W | −$0.77 |

BGA
SDR