ElphaPex DG1 Lite
Daglig vinst$1.94
Intäkt / dag$4.92vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.9881.8 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 6
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
LeedMiner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 592 dagar | $1,150 | $1,150Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 593 dagar | $1,152 | $1,152Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 652 dagar | $1,267 | $1,267Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 1280 dagar | $2,488 | $2,488Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | I lager | 1312 dagar | $2,550 | $2,550Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1980 dagar | $3,849 | $3,849Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $4.92 | −$2.98 | $1.94 |
| Vecka | $34.47 | −$20.85 | $13.61 |
| Månad | $147.71 | −$89.37 | $58.34 |
| År | $1,797 | −$1,087 | $709.81 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareElphaPex
ModellElphaPex DG1 Lite
Även känd somDG 1 Lite 11G
LanseringJul 2025
AlgoritmScrypt
Hashrate11.0 GH/s
Effekt3,410 W
Effektivitet310.0 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått432 × 196 × 287 mm
Vikt18.3 kg
GränssnittEthernet
Temperatur10–40 °C
Luftfuktighet10–90 %
Om denna miner
ElphaPex DG1 Lite är en ASIC-miner från ElphaPex för Scrypt-algoritmen med 11.0 GH/s vid 3,410 W. Den kom ut i juli 2025. Dess effektivitet på 310.0 J/GH ligger nära medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 25 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $1.94 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $1,150. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 592 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 11.0 GH/s | 3,420 W | $1.94 | |
| 10.0 GH/s | 3,100 W | $1.77 | |
| 9.50 GH/s | 3,425 W | $1.26 | |
| 9.30 GH/s | 3,425 W | $1.17 | |
| 9.16 GH/s | 3,425 W | $1.11 | |
| 9.05 GH/s | 3,425 W | $1.06 |


BEL
JKC
LKY
QUAI