Fluminer L3
Daglig vinst$3.97
Intäkt / dag$5.46vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$1.4940.8 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 5
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 677 dagar | $2,688 | $2,688Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | I lager | 718 dagar | $2,850 | $2,850Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 756 dagar | $3,000 | $3,000Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | Förbeställning | 767 dagar | $3,042 66,000 CZK |
$3,042Visa erbjudande → |
PCPraha
✓ Verifierad säljare
|
Czechia | I lager | 1379 dagar | $5,474 118,325 CZK |
$5,474Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $5.46 | −$1.49 | $3.97 |
| Vecka | $38.20 | −$10.40 | $27.80 |
| Månad | $163.70 | −$44.55 | $119.15 |
| År | $1,992 | −$542.07 | $1,450 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareFluminer
ModellFluminer L3
LanseringJan 2026
AlgoritmScrypt
Hashrate9.50 GH/s
Effekt1,700 W
Effektivitet178.9 J/GH
Ljudnivå45 dB
Mått140 × 300 × 450 mm
Vikt13.8 kg
GränssnittEthernet / WiFi
Temperatur5–40 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Fluminer L3 är en ASIC-miner från Fluminer för Scrypt-algoritmen med 9.50 GH/s vid 1,700 W. Den kom ut i januari 2026. Med 178.9 J/GH är den 42 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 24 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $3.97 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $2,688. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 677 dagar.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 10.0 GH/s | 3,100 W | $3.04 | |
| 9.50 GH/s | 3,425 W | $2.46 | |
| 9.30 GH/s | 3,425 W | $2.35 | |
| 9.16 GH/s | 3,425 W | $2.27 | |
| 9.05 GH/s | 3,425 W | $2.21 | |
| 8.80 GH/s | 3,425 W | $2.06 |



BEL
JKC
LKY
QUAI