Bitmain Antminer L9 (15Gh)
Daglig vinst$4.27
Intäkt / dag$7.02vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.7575.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 4
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 528 dagar | $2,250 | $2,250Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
Begagnad
|
Czechia | I lager | 546 dagar | $2,328 50,500 CZK |
$2,328Visa erbjudande → |
![]() BitHash
|
United Arab Emirates | I lager | 2015 dagar | $8,600 | $8,600Visa erbjudande → |
DCE Miner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 2080 dagar | $8,880 | $8,880Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.02 | −$2.75 | $4.27 |
| Vecka | $49.15 | −$19.26 | $29.89 |
| Månad | $210.64 | −$82.56 | $128.08 |
| År | $2,563 | −$1,004 | $1,558 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer L9 (15Gh)
AlgoritmScrypt
Hashrate15.0 GH/s
Effekt3,150 W
Effektivitet210.0 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått195 × 290 × 379 mm
Vikt13.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer L9 (15Gh) är en ASIC-miner från Bitmain för Scrypt-algoritmen med 15.0 GH/s vid 3,150 W. Med 210.0 J/GH är den 32 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 18 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.27 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $2,250. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 528 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 17.0 GH/s | 3,570 W | $4.84 | |
| 16.5 GH/s | 3,400 W | $4.75 | |
| 16.0 GH/s | 3,360 W | $4.55 | |
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $4.24 | |
| 14.0 GH/s | 3,920 W | $3.13 | |
| 14.0 GH/s | 4,150 W | $2.93 |



BEL
JKC
LKY
QUAI