ElphaPex DG1+
Daglig vinst$3.13
Intäkt / dag$6.55vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.4294.1 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 6
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
HSASICMINER
|
China | I lager | 346 dagar | $1,081 | $1,081Visa erbjudande → |
LeedMiner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 368 dagar | $1,150 | $1,150Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 405 dagar | $1,267 | $1,267Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 448 dagar | $1,400 | $1,400Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | I lager | 553 dagar | $1,729 37,500 CZK |
$1,729Visa erbjudande → |
DCE Miner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1973 dagar | $6,170 | $6,170Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $6.55 | −$3.42 | $3.13 |
| Vecka | $45.87 | −$23.97 | $21.90 |
| Månad | $196.59 | −$102.74 | $93.86 |
| År | $2,392 | −$1,250 | $1,142 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareElphaPex
ModellElphaPex DG1+
Även känd somElphaPex DG 1 Plus LTC+DOGE 14000M
LanseringJul 2024
AlgoritmScrypt
Hashrate14.0 GH/s
Effekt3,920 W
Effektivitet280.0 J/GH
Ljudnivå75 dB
KylningAir
Mått432 × 196 × 287 mm
Vikt18.3 kg
GränssnittRJ45 Ethernet 10/100M
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
ElphaPex DG1+ är en ASIC-miner från ElphaPex för Scrypt-algoritmen med 14.0 GH/s vid 3,920 W. Den kom ut i juli 2024. Dess effektivitet på 280.0 J/GH ligger nära medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 21 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $3.13 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $1,081. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 346 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 16.5 GH/s | 3,400 W | $4.75 | |
| 16.0 GH/s | 3,360 W | $4.55 | |
| 15.0 GH/s | 3,150 W | $4.27 | |
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $4.24 | |
| 14.0 GH/s | 4,150 W | $2.93 | |
| 13.0 GH/s | 3,780 W | $2.78 |


BEL
JKC
LKY
QUAI