Bitmain Antminer L9 (16Gh)
Daglig vinst$6.20
Intäkt / dag$9.14vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.9480.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 13
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() BitMars
|
China | I lager | 404 dagar | $2,499 | $2,499Visa erbjudande → |
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 412 dagar | $2,550 | $2,550Visa erbjudande → |
OneMiners
✓ Verifierad säljare
|
United States | I lager | 420 dagar | $2,599 | $2,599Visa erbjudande → |
LeedMiner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 420 dagar | $2,600 | $2,600Visa erbjudande → |
HSASICMINER
|
China | I lager | 452 dagar | $2,800 | $2,800Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 462 dagar | $2,859 | $2,859Visa erbjudande → |
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 465 dagar | $2,880 | $2,880Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | I lager | 476 dagar | $2,950 64,000 CZK |
$2,950Visa erbjudande → |
![]() MiningEquipment
|
Spain | I lager | 538 dagar | $3,335 2,979 EUR |
$3,335Visa erbjudande → |
![]() BitHash
|
United Arab Emirates | I lager | 541 dagar | $3,350 | $3,350Visa erbjudande → |
NexMine
|
Germany | I lager | 610 dagar | $3,781 3,371 EUR |
$3,781Visa erbjudande → |
DCE Miner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1473 dagar | $9,130 | $9,130Visa erbjudande → |
Jingle Mining
|
China | Slut i lager | 520 dagar | $3,220 | $3,220Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $9.14 | −$2.94 | $6.20 |
| Vecka | $63.95 | −$20.55 | $43.40 |
| Månad | $274.07 | −$88.06 | $186.01 |
| År | $3,334 | −$1,071 | $2,263 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer L9 (16Gh)
LanseringMay 2024
AlgoritmScrypt
Hashrate16.0 GH/s
Effekt3,360 W
Effektivitet210.0 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått195 × 290 × 379 mm
Vikt13.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer L9 (16Gh) är en ASIC-miner från Bitmain för Scrypt-algoritmen med 16.0 GH/s vid 3,360 W. Den kom ut i maj 2024. Med 210.0 J/GH är den 32 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 17 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $6.20 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $2,499. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 404 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 18.0 GH/s | 3,960 W | $6.82 | |
| 17.0 GH/s | 3,570 W | $6.59 | |
| 16.5 GH/s | 3,400 W | $6.45 | |
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $5.88 | |
| 15.0 GH/s | 3,150 W | $5.81 | |
| 14.0 GH/s | 3,920 W | $4.57 |






BEL
JKC
LKY
QUAI