Bitmain Antminer L9 (16.5Gh)
Daglig vinst$4.75
Intäkt / dag$7.72vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.9781.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 5
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 543 dagar | $2,580 | $2,580Visa erbjudande → |
LeedMiner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 554 dagar | $2,630 | $2,630Visa erbjudande → |
Cryptoware
✓ Verifierad säljare
|
United Kingdom | I lager | 625 dagar | $2,969 | $2,969Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | I lager | 641 dagar | $3,042 66,000 CZK |
$3,042Visa erbjudande → |
![]() BitHash
|
United Arab Emirates | I lager | 726 dagar | $3,450 | $3,450Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.72 | −$2.97 | $4.75 |
| Vecka | $54.06 | −$20.79 | $33.27 |
| Månad | $231.70 | −$89.11 | $142.59 |
| År | $2,819 | −$1,084 | $1,735 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareBitmain
ModellBitmain Antminer L9 (16.5Gh)
AlgoritmScrypt
Hashrate16.5 GH/s
Effekt3,400 W
Effektivitet206.1 J/GH
Ljudnivå75 dB
Mått195 × 290 × 379 mm
Vikt13.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Bitmain Antminer L9 (16.5Gh) är en ASIC-miner från Bitmain för Scrypt-algoritmen med 16.5 GH/s vid 3,400 W. Med 206.1 J/GH är den 34 % effektivare än medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 16 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.75 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $2,580. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 543 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 20.0 GH/s | 3,580 W | $6.23 | |
| 18.0 GH/s | 3,960 W | $4.97 | |
| 17.0 GH/s | 3,570 W | $4.84 | |
| 16.0 GH/s | 3,360 W | $4.55 | |
| 15.0 GH/s | 3,150 W | $4.27 | |
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $4.24 |



BEL
JKC
LKY
QUAI