Canaan AvalonMiner 1166 Pro
Daglig vinst$0.10
Intäkt / dag$3.08vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.9781.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 1
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() D-Central
Renoverad
|
Canada | Slut i lager | 3703 dagar | $389 546 CAD |
$389Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.08 | −$2.97 | $0.10 |
| Vecka | $21.53 | −$20.79 | $0.73 |
| Månad | $92.26 | −$89.11 | $3.15 |
| År | $1,122 | −$1,084 | $38.31 |
Specifikationer
TillverkareCanaan
ModellCanaan AvalonMiner 1166 Pro
Även känd somA1166 Pro
LanseringAug 2020
AlgoritmSHA-256
Hashrate81.0 TH/s
Effekt3,400 W
Effektivitet42.0 J/TH
Ljudnivå75 dB
Kylning12038
Mått306 × 405 × 442 mm
Vikt12.8 kg
GränssnittEthernet
Temperatur-5–35 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
Canaan AvalonMiner 1166 Pro är en ASIC-miner från Canaan för SHA-256-algoritmen med 81.0 TH/s vid 3,400 W. Den kom ut i augusti 2020. Med 42.0 J/TH drar den 61 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 142 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.10 om dagen på BTC. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 84.0 TH/s | 3,150 W | $0.44 | |
| 88.0 TH/s | 3,344 W | $0.42 | |
| 86.0 TH/s | 3,268 W | $0.41 | |
| 84.0 TH/s | 3,360 W | $0.25 | |
| 80.0 TH/s | 3,360 W | $0.10 | |
| 76.0 TH/s | 3,344 W | −$0.04 |

FB
QUAI