MicroBT Whatsminer M30S
Daglig vinst$0.41
Intäkt / dag$3.27vid dagens BTC-pris och svårighetsgrad
El / dag−$2.8578.4 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar BTC
Var kan man köpa 1
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 2975 dagar | $1,220 | $1,220Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $3.27 | −$2.85 | $0.41 |
| Vecka | $22.86 | −$19.98 | $2.87 |
| Månad | $97.95 | −$85.65 | $12.30 |
| År | $1,192 | −$1,042 | $149.68 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareMicroBT
ModellMicroBT Whatsminer M30S
LanseringApr 2020
AlgoritmSHA-256
Hashrate86.0 TH/s
Effekt3,268 W
Effektivitet38.0 J/TH
Ljudnivå72 dB
Mått150 × 225 × 390 mm
Vikt10.5 kg
GränssnittEthernet
Temperatur-5–35 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
MicroBT Whatsminer M30S är en ASIC-miner från MicroBT för SHA-256-algoritmen med 86.0 TH/s vid 3,268 W. Den kom ut i april 2020. Med 38.0 J/TH drar den 46 % mer ström per hash än medianen av de SHA-256-miners vi följer (26.1 J/TH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 129 av 247 SHA-256-miners efter daglig vinst och tjänar runt $0.41 om dagen på BTC. Bästa priset på MinerPrices är $1,220. Med 72 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 90.0 TH/s | 3,250 W | $0.58 | |
| 84.0 TH/s | 3,150 W | $0.44 | |
| 90.0 TH/s | 3,420 W | $0.43 | |
| 88.0 TH/s | 3,344 W | $0.42 | |
| 84.0 TH/s | 3,360 W | $0.25 | |
| 81.0 TH/s | 3,400 W | $0.10 |

FB
QUAI