ElphaPex DG1+ (13Gh)
Daglig vinst$4.12
Intäkt / dag$7.42vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.3090.7 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 3
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Yesmining
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 280 dagar | $1,150 | $1,150Visa erbjudande → |
![]() Maxi Miners
|
Czechia | I lager | 347 dagar | $1,429 31,000 CZK |
$1,429Visa erbjudande → |
DCE Miner
✓ Verifierad säljare
|
China | I lager | 1394 dagar | $5,740 | $5,740Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.42 | −$3.30 | $4.12 |
| Vecka | $51.96 | −$23.12 | $28.84 |
| Månad | $222.68 | −$99.07 | $123.61 |
| År | $2,709 | −$1,205 | $1,504 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareElphaPex
ModellElphaPex DG1+ (13Gh)
Även känd somElphaPex DG 1 Plus 13000M
AlgoritmScrypt
Hashrate13.0 GH/s
Effekt3,780 W
Effektivitet290.8 J/GH
Ljudnivå75 dB
KylningAir
Mått432 × 196 × 287 mm
Vikt18.3 kg
GränssnittRJ45 Ethernet 10/100M
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
ElphaPex DG1+ (13Gh) är en ASIC-miner från ElphaPex för Scrypt-algoritmen med 13.0 GH/s vid 3,780 W. Dess effektivitet på 290.8 J/GH ligger nära medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 23 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.12 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $1,150. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 280 dagar. Med 75 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $5.88 | |
| 15.0 GH/s | 3,150 W | $5.81 | |
| 14.0 GH/s | 3,920 W | $4.57 | |
| 14.0 GH/s | 4,150 W | $4.37 | |
| 11.0 GH/s | 3,410 W | $3.30 | |
| 11.0 GH/s | 3,420 W | $3.29 |


BEL
JKC
LKY
QUAI