VolcMiner D1 Lite (14Gh)
Daglig vinst$4.18
Intäkt / dag$7.81vid dagens LTC + DOGE-pris och svårighetsgrad
El / dag−$3.6399.6 kWh per dag · $0.0364/kWh
Intäkt vs. el · Minar LTC + DOGE
Var kan man köpa 1
| Säljare | Skickas från | Tillgänglighet | ROI | Pris | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() X-ON Mining
|
China | I lager | 957 dagar | $3,999 | $3,999Visa erbjudande → |
Vinst
| Intäkt | El | Vinst | |
|---|---|---|---|
| Dag | $7.81 | −$3.63 | $4.18 |
| Vecka | $54.64 | −$25.38 | $29.26 |
| Månad | $234.18 | −$108.76 | $125.42 |
| År | $2,849 | −$1,323 | $1,526 |
Prishistorik
━ Snittpris ━ Lägsta pris
Specifikationer
TillverkareVolcminer
ModellVolcMiner D1 Lite (14Gh)
Även känd somWolcMiner D1 Lite 14Gh
LanseringFeb 2025
AlgoritmScrypt
Hashrate14.0 GH/s
Effekt4,150 W
Effektivitet296.4 J/GH
Ljudnivå70 dB
Mått335 × 197 × 285 mm
Vikt15.6 kg
GränssnittEthernet
Temperatur5–45 °C
Luftfuktighet5–95 %
Om denna miner
VolcMiner D1 Lite (14Gh) är en ASIC-miner från Volcminer för Scrypt-algoritmen med 14.0 GH/s vid 4,150 W. Den kom ut i februari 2025. Dess effektivitet på 296.4 J/GH ligger nära medianen av de Scrypt-miners vi följer (310.0 J/GH). Vid $0.036/kWh ligger den på plats 22 av 66 Scrypt-miners efter daglig vinst och tjänar runt $4.18 om dagen på LTC + DOGE. Bästa priset på MinerPrices är $3,999. Med dagens siffror betalar den sig själv på ungefär 957 dagar. Med 70 dB hör den hemma i en mininganläggning eller ett hostingcenter.
Liknande miners
| Modell | Hashrate | Effekt | Vinst |
|---|---|---|---|
| 16.5 GH/s | 3,400 W | $6.23 | |
| 16.0 GH/s | 3,360 W | $5.99 | |
| 16.0 GH/s | 3,725 W | $5.67 | |
| 15.0 GH/s | 3,150 W | $5.61 | |
| 14.0 GH/s | 3,920 W | $4.38 | |
| 13.0 GH/s | 3,780 W | $3.95 |

BEL
JKC
LKY
QUAI